عنــــوان مقاله: مقایسه ی همه ی روتر های رومیزی 4G LTE
تاریـخ درج مقاله: 1395/05/16 - 15:47
دفعات نمایش: 17805 بار
مودم/روتر های رومیزی به دلیل جثه ی بزرگتری که دارند در نتیجه آنتن های قوی تر (که در بعضی از مدل ها به صورت آنتن خارجی تعبیه شده است)، قدرت دریافت سیگنال بالاتر و در نتیجه کیفیت سرویس بالاتری را نیز نسبت به مودم های همراه در اختیار کاربر قرار می دهند. اما نکته ی منفی در مورد این مودم ها فاکتور هزینه است! چرا که تقریبا همه ی این مودم ها، به واسطه استفاده از تکنولوژی های نوین و به روز، قیمت های بالایی دارند. بنابراین در راستای آشنایی بیشتر بازدیدکنندگان محترم راستین بازار با قابلیت ها و همچنین عملکرد مودم/روتر های رومیزی موجود در بازار ایران، در این مقاله همه ی مودم/روتر های موجود در بازار ایران با یکدیگر مقایسه خواهند شد. بدین منظور می کوشیم با استناد به بررسی های انجام شده در تست های متوالی سرعت (6 تست) در سایت Speedtest.net از نظر آنتن دهی مودم های رومیزی را بررسی کنیم. علت تست شدن هر مودم به تعداد 6 بار این است که در احتمالات و با توجه به تئوری "قانون اعداد بزرگ" یا law of large numbers (LLN) هر قدر تعداد دفعات تکرار آزمایش بیشتر شود، میانگین نتایج به امید ریاضی آن نزدیک‌تر می‌شود. بنابراین پس از انجام این تست نتیجه به عنوان متوسط این 6 تست به شما ارائه خواهد شد.

مقدمه

تقریبا 2 سال پیش بود که اپراتور رایتل، به عنوان اولین اپراتور ارائه دهنده ی اینترنت همراه 3G یا همان نسل سوم اعلام وجود کرد و بر اساس مصوبه سازمان تنظیم مقرارت و ارتباطات رادیویی ایران، انحصار ارائه ی اینترنت همراه نسل سوم را در اختیار گرفت.

شرکت رایتل با ارائه ی خدمات نسبتا ضعیف و پوشش ضعیفی که در یکسال اول در ایران ارائه کرد، نتوانست ازین انحصار و فرصت فوق العاده طلایی که در اختیار داشت بهره ببرد و جای پای خود در بازار نوپای اینترنت همراه ایران محکم کند. یکسال گذشت و مدت این انحصار به پایان رسید و اپراتور های دیگر نیز اجازه این را یافتند که علاوه بر اپراتور رایتل اینترنت همراه پرسرعت ارائه دهند! و سوت آغاز یک رقابت تمام عیار بین اپراتور ها زده شد.

MTN IRANCELL که یکی از سهامداران اصلی آن شرکت آفریقای جنوبی MTN یا همان M-Cellبوده، با تکیه بر سالها تجربه ی موفق در ارائه ی خدمات موبایل در قاره های اروپا، آفریقا و آسیا و با در اختیار داشتن تکنولوژی و نرم افزار های مورد نیاز، به یکباره، از روی اینترنت همراه نسل سوم پرید و موج اینترنت همراه 4G را در ایران به راه انداخت. شرکت ایرانسل با ارائه ی طرح های جذاب، قیمت مناسب و سرعت نسبتا خوب که از سطح ایران فراتر بود و همچنین استفاده از فنون تبلیغات (Marketting) توانست بازار اینترنت همراه ایران را بدست بگیرد و نشان دهد که این بازار نوپا را به خوبی می شناسد. همین باعث شد که رفته رفته در ایران اینترنت همراه با نام ایرانسل شناخته شود.

حالا که بیش از یکسال از ارائه ی اینترنت نسل چهارم یا همان 4G می گذرد، مردم عزیز کشورمان هماهنگ با کشور های پیشرفته ی دنیا، به این تکنولوژی جدید و کاربردی خو گرفته اند و تقریبا در میان اهالی تکنولوژی کسی نیست که با این تکنولوژی آشنایی نداشته باشد. گسترش حضور شبکه های اجتماعی مانند Facebook, Instagram و Telegram مدیون همین تکنولوژی اینترنت همراه است.

امروزه در ایران، هرجا که می رویم، همه دارند یا عکس آپلود می کنند یا در گروه های Telegram مطلب به اشتراک می گذارند و بدون اینترنت، انگار یک چیزی کم است! بنابراین به واسطه همین رشد در استفاده از اینترنت، بازار جدید دیگری در ایران به عنوانGadget های 4G یا همان ابزار های استفاده از اینترنت 4G LTE اعلام وجود کرد. بنابراین به واسطه ی همین نیاز، در حال حاضر بازار ایران در حال انباشته شدن از بسیاری از این گونه مودم هاست. همین امر باعث سردرگمی بسیاری از خریداران این رده ی محصولی گشته است. بنابراین در این چند سالی که ما در راستین بازار در خدمت شما هستیم، همواره سعی کرده ایم تصویری واقعی، دقیق و به دور از هرگونه جانبداری از محصولات موجود در بازار ایران را ارائه دهیم تا این تکنولوژی جدید و ابزار های وابسته ی آن، باعث سردرگمی شما نشده و انتخابتان بیش از پیش به نیاز هایتان نزدیک تر شود.

با توجه به وضعیت نه چندان مطلوب آنتن دهی سرویس 4G در ایران، قدرت دریافت سیگنال جزو مهمترین پارامتر ها (شاید مهمترین) در کیفیت سرویس دریافتی شما محسوب می شود.

با توجه به وضعیت نه چندان مطلوب آنتن دهی سرویس 4G در ایران، قدرت دریافت سیگنال جزو مهمترین پارامتر ها (شاید مهمترین) در کیفیت سرویس دریافتی شما محسوب می شود. اگر شما هم جزو طرفداران این محصولات باشید که اخبار این مودم/روتر ها را دنبال می کنند، می دانید که معمولا برای استفاده ی خانگی، و همچنین در مواقعی که محل مورد استفاده ازین مودم/روتر ها با ضعف سیگنال مواجه شده است، انتخاب مودم/روتر های رومیزی انتخاب مطمئن تری است. مودم/روتر های رومیزی به دلیل جثه ی بزرگتری که دارند در نتیجه آنتن های قوی تر (که در بعضی از مدل ها به صورت آنتن خارجی تعبیه شده است)، قدرت دریافت سیگنال بالاتر و در نتیجه کیفیت سرویس بالاتری را نیز نسبت به مودم های همراه در اختیار کاربر قرار می دهند. اما نکته ی منفی در مورد این مودم ها فاکتور هزینه است! چرا که تقریبا همه ی این مودم ها، به واسطه استفاده از تکنولوژی های نوین و به روز، قیمت های بالایی دارند. بنابراین در راستای آشنایی بیشتر بازدیدکنندگان محترم  راستین بازار با قابلیت ها و همچنین عملکرد مودم/روتر های رومیزی موجود در بازار ایران، در این مقاله همه ی مودم/روتر های موجود در بازار ایران با یکدیگر مقایسه خواهند شد. بدین منظور می کوشیم با استناد به بررسی های انجام شده در تست های متوالی سرعت (6 تست) در سایت Speedtest.net از نظر آنتن دهی مودم های رومیزی را بررسی کنیم. علت تست شدن هر مودم به تعداد 6 بار این است که در احتمالات و با توجه به تئوری "قانون اعداد بزرگ" یا law of large numbers (LLN) هر قدر تعداد دفعات تکرار آزمایش بیشتر شود، میانگین نتایج به امید ریاضی آن نزدیک‌تر می‌شود. بنابراین پس از انجام این تست نتیجه به عنوان متوسط این 6 تست به شما ارائه خواهد شد.

نکته ی بعدی در انجام تست محل انجام این تست هاست. در انجام این تست جامع سعی شد که محل تست از میان محل هایی انتخاب شود که از نظر آنتن دهی سرویس 4G در وضعیت ضعیف و خیلی ضعیف واقع شده باشند تا پارامتر قدرت دریافت سیگنال این مودم ها کاملا در بوته ی آزمایش قرار گیرد.

 

معرفی IRANCELL D100 4G DESKTOP

در بین مودم های ایرانسل جای مودم های رومیزی خالی به نظر می رسید. مودم هایی که بتوانند با آداپتور به برق وصل شوند و اینترنت را بصورت شبانه روزی در اختیار کاربران قراردهند. مودم های رومیزی عموماً دارای دو یا چند پورت LAN بوده و معمولاً بیش از 32 کاربر را از طریق WiFi می توانند به اینترنت وصل کنند. مودم رومیزی شرکت ایرانسل با نام D100 محصول شرکت معروف و خوشنامِ GemTek می باشد. بنا به اعلام شرکت ایرانسل قدرت دریافت سیگنال این مودم بیش از دو و نیم برابر سایر مودم های این شرکت است که البته ادعای چندان صحیحی نمی باشد.

تقریبا در همه ی بررسی هایی که توسط کارشناسان راستین بازار انجام شده است، این مودم رومیزی حتی نتوانست به این عدد نزدیک شود! بنابراین به نظر می رسد این ادعا بیشتر یک عنوانِ تبلیغاتی باشد تا یک ویژگی سخت افزاری! نکته ی منفی دیگر راجع به مودم رومیزی ایرانسل D100 محدود بودن این مودم/روتر به اپراتور ایرانسل است! یعنی کاربر نمی تواند به غیر از سیم کارتِ ایرانسل و شبکه ی این اپراتور، از سیم کارت اپراتور دیگری استفاده کند که با توجه به قیمت نسبتا بالای این محصول نکته ی منفی بزرگی محسوب می شود.

نکته ی منفی که در مورد ایرانسل D100 وجود دارد عدم دقت شرکت سازنده به جزییات است! مثلا اگر مثل ما با بیش از یک مودم رومیزی ایرانسل D100 کارکرده باشید متوجه خواهید شد که نام WiFi یا همان SSID این مودم 4G در همه ی مودم های تولید شده توسط شرکت Gemtek یکسان است! این یعنی اگر شما مثل ما قبلاً به یک یا چند مودم D100 با پسوردهای مختلف وصل شده باشید، برای اتصال به مودم بعدی مجبورید به Network and Sharing Center رفته و در قسمت Manage Wireless Networks تمامی SSID های قبلی را Remove کرده تا بتوانید به مودم جدید متصل شوید که بسیار آزار دهنده به نظر می رسد. این در حالیست که مودم های شرکت های دیگر مثل TP-LINK ، D-Link و HUAWEI و یا حتی ZTEنیز دارای SSID های مختلفی است که شما را دچار مشکلاتی این چنینی نکند!

 

مودم روتر رومیزی HUAWEI B315

مودم روتر رومیزی Huawei B315 ساخته ی شرکت معروف هوآوی می باشد. این مودم/روتر رومیزی با تمامی سیم کارت ها سازگار بوده و مانند مودم رومیزی ایرانسل D100 شما را محدود به یک اپراتور خاص نمی کند. این مودم با توجه به مشخصات فوق العاده خوبی که دارد، مطمئناً می تواند تمامی نیازهای یک خانه یا یک اداره را به طور کامل مرتفع کند. ویژگی هایی مثل ساپورت کردن Cat4 و انتقال اطلاعات تا 150Mbps، به اشتراک گذاری پرینتر، هارد درایو اکسترنال و حتی فلش مموری از طریق Wi-Fi برای چندین نفر و پوشش بسیار قدرتمند 250 متری Wi-Fi از جمله این ویژگی ها هستند. همچنین 4 عدد پورت LAN موجود در این مودم/روترآزادی عمل بیشتری برای اتصالات مختلف به شما ارائه می دهد. نکته ی قابل توجه دیگر این که شما به راحتی از طریق پورت استاندارد RJ-11 موجود در مودم روتر رومیزی Huawei B315 می توانید یک دستگاه تلفن را به مودم متصل کنید و از طریق سیم کارت به راحتی هم تماس بگیرید و هم تماس دریافت کنید! البته خبری از Voice Over LTE (VoLTE)یا تماس از طریق شبکه ی LTE همان تکنولوژی ارائه شده بر روی IPAD های سری Air به بعد نیست. همچنین شما می توانید از طریق کنسول دستگاه به تنظیمات VoIP بپردازید. البته با توجه به سخت گیری های شدیدی که سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی بر روی این مقوله ها دارد بعید به نظر می رسد که این دو تکنولوژی به این زودی ها در ایران عرضه شود. شاهد این مدعا پی گیری های شدید شرکت ارتباطات مبین (وایمکس مببین نت) برای راه اندازی این سرویس در ایران بود که تلاش های تقریباً شش ساله این شرکت هنوز نتوانسته به سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادویویی بقبولاند که این تکنولوژی در ایران نیاز خواهد شد.

 

مودم روتر رومیزی HUAWEI B310

مودم رومیزی HUAWEI 4G DESKTOP B310 که برادر کوچکتر مودم روتر رومیزی Huawei B315 محسوب می شود چندیست که به بازار ایران معرفی شده است و نسبت به برادر بزرگتر خود قیمت ارزان تری دارد. شاید علت این کاهش قیمت، حذف شدن یکسری قابلیت ها در این مودم باشد. مثلاً در مدل HUAWEI B310 عدد پورت های اترنت از 4 عدد در Huawei B315 به یک عدد کاهش یافته است. همچنین قابلیت USB Sharing از مدل HUAWEI B310 حذف شده است. مودم HUAWEI B310 همانند مودم رومیزی ایرانسل مدل D100 قابلیت ارتباط تلفنی را ندارد که البته شاید برای عده ای این قابلیت چندان مهم نباشد. بر اساس قابلیت ها و همچنین محدوده ی قیمتی، مودم HUAWEI B310 جدی ترین رقیب مودم رومیزی ایرانسل محسوب می شود. نکته ی منفی بزرگ این مودم این است که متاسفانه این مودم/روتر فقط تکنولوژی 4G را پشتیبانی می کند و از آن در شبکه های 2G و 3G نمی توان استفاده نمود. البته این نقص کاملاً نرم افزاری بوده و احتمالا با آپدیتی که شرکت سازنده برای آن ارائه خواهد کرد برطرف خواهد شد. چرا که از نظر سخت افزاری مودمی که بتواند تکنولوژی 4G را پشتیبانی کند قطعاً با تکنولوژی های قدیمی تر نیز سازگار خواهد بود. البته ممکن است عدم وجود چنین قابلیتی برای عده ای به عنوان یک حسن محسوب شود چرا که این مودم به صورت پیش فرض بر روی تکنولوژی 4G قفل شده است!!

 

مودم روتر رومیزی Tp-Link MR200

بی شک مودم روتر رومیزی TP-LINK 4G مدل ARCHER MR200 پس از عرضه در بازار ایران توجه بسیاری از علاقه مندان را به خود جلب کرد. علت سلبریتی شدن این مودم آنتن های خارجی این مودم است. آنتن هایی که بر خلاف تصور اولیه برای برقراری اتصال وای فای نیستند و وظیفه تقویت برقراری اتصال 4G را بر عهده دارند. نکته ی منفی که در زمان تست این مودم به آن برخوردیم عدم سازگاری کامل مودم/روتر رومیزی ARCHER MR200 با مرورگر کروم بود چرا که ما نتوانستیم در قسمت پرنتال کنترل عبارت مورد نظر خود را تایپ کنیم. نکته ی بعدی که شاید کمی منفی به نظر برسد این است که قبل از بروزرسانی این مودم، عملکرد چندان مناسبی در تست های سرعت نشان نداد. البته انجام این بروزرسانی که پیشتر در مقاله ی "بروزرسانی Firmware مودم/روتر TP-LINK ARCHER MR200" در باره ی آن توضیح داده بودیم، چندان مشکل نیست اما شاید کمی آزار دهنده به نظر برسد. خوشبختانه بعد از انجام بروزرسانی تغییرات واقعی را در مودم MR200 مشاهده کردیم! به طوریکه پس از انجام این بروزرسانی با جهش 3 مگابیت بر ثانیه ای این مودم توانست در تست ما عملکرد خوبی نشان دهد. نکته ی بعدی که ما آن را تست کردیم، بررسی واقعی بودن و تزیینی نبودن آنتن های خارجی مودم ARCHER MR200 بود! خوشبختانه تزیینی نبودن خود را به ما ثابت کرد! چرا که پس از خارج کردن آنتن، آنتن دهی مودم از ۳ خط اولیه به یک خط کاهش پیدا کرد.

 

مودم/روتر های رومیزی D-LINK 4G مدل DWR-953 و DWR-921

هر دو مودم D-LINK DWR-953 و D-LINK DWR-921 ساخته شرکت معروف و خوشنام D-LINK می باشند. پس از بازکردن جعبه ی هر دو مودم به این نتیجه رسیدیم هر دو مودم دارای کیفیت ساخت بسیار بالایی هستند. نکته ی خوبی که راجع به این دو مودم وجود دارد و در سایر مودم های رومیزی ندیده ایم، وجود LED های نشانگر وضعیت شبکه است که به شما نشان می دهد که به چه شبکه ای (2G/3G یا 4G) متصل هستید. از نظر ظاهری و ساخت بین این مودم هیچگونه فرق قابل توجهی وجود ندارد. هر دو مودم دارای دو عدد آنتن خارجی تقویت سیگنال های دریافتی می باشد با این تفاوت که در مودم/روتر D-LINK DWR-953 یک آنتن برای تقویت امواج WiFi در فرکانس 5GHz تعبیه شده است. بدیهی است که این آنتن در تقویت امواج ارسالی/دریافتی در فرکانس 2.4GHz تاثیری ندارد. به عنوان توضیح بیشتر در این زمینه ذکر این نکته الزامی به نظر می رسد که فرکانس 2.4 گیگاهرتز از بدو پیدایش WiFi جزو فرکانس هایی بوده که مورد استفاده قرار گرفته و دستگاه های بسیاری هستند که در حال حاضر بر روی این فرکانس کار می کنند. همچنین ابزار های مخابراتی دیگری نیز در همین فرکانس فعالیت می کنند که از جمله ی آنها می توان به بیسم پلیس، تلفن های بیسیم و ماکروویو ها اشاره کرد. این علت ها دست به دست هم داده اند تا فرکانس 2.4 گیگاهرتز دارای تداخل زیادی باشد که ممکن است کاربر را دچار مشکل کند.

بنابراین شرکت های سازنده برای رفع این مشکل فرکانس جدید 5 گیگاهرتز را برای ارائه ی سرویس وای-فای در نظر گرفتند. لطفاً توجه داشته باشید که برای استفاده از خدمات وای-فای در این فرکانس، علاوه بر دستگاه فرستنده (مودم، روتر و ...) دستگاه های گیرنده (لپ تاپ، اسمارت فون و ...) نیز می بایست این تکنولوژی را پشتیبانی کنند. نکته ی لازم به ذکر دیگر این است که اگر شما نیاز به سطح پوشش بیشتری دارید، می بایست که از وای-فای در فرکانس 2.4 استفاده کنید چرا که همانطور که می دانید، بسامد کمتر طول موج بیشتر و بسامد بیشتر طول موج کمتری را سبب می شود.

نکته ی بعدی که راجع به مودم D-LINK DWR-953 وجود دارد کوچکتر بودن آنتن های تقویت سیگنال این مودم نسبت به مودم D-LINK DWR-921 و مودم رومیزی ARCHER MR200 شرکت TP-LINK می باشد که ما را نسبت به آنتن دهی این مودم کمی بدبین نمود. البته در بخش بعدی خواهید دید که حدس ما در این زمینه درست بود و مودم D-LINK DWR-953 نتوانست نتایج خوبی را در تست سرعت به نام خود ثبت کند.

 

مودم/روتر رومیزی همراه اول HUAWEI E5172

این مودم/روتر رومیزی 4G که چند وقتی است توسط شرکت همراه اول به بازار ایران معرفی شده است ساخته ی شرکت هوآوی می باشد. از قابلیت های برجسته ی این مودم می توان به وجود یک عدد پورت LAN و یک پورت RJ-11 اشاره کرد. شما با استفاده از این پورت همانند مودم/روتر رومیزی Huawei B315 می توانید یک دستگاه تلفن را به مودم متصل کنید و از طریق سیم کارت به راحتی هم تماس بگیرید و هم تماس دریافت کنید! نکته ی بعدی راجع به این مودم این بود که ما برای استفاده از این مودم/روتر رومیزی در تست سرعت انجام شده در این مقاله مجبور بودیم که این دستگاه را آنلاک کنیم تا در شبکه ی ایرانسل رجیستر شود.

 

تست سرعت

همانطور که پیشتر نیز به این نکته اشاره شد، در این بخش کوشیده ایم که با استناد به بررسی های انجام شده در تست های متوالی سرعت (6 تست) در سایت Speedtest.net از نظر آنتن دهی مودم های رومیزی را بررسی کنیم. علت تست شدن هر مودم به تعداد 6 بار این است که در احتمالات و با توجه به تئوری "قانون اعداد بزرگ" یا law of large numbers (LLN) هر قدر تعداد دفعات تکرار آزمایش بیشتر شود، میانگین نتایج به امید ریاضی آن نزدیک‌تر می‌شود. همچنین با توجه به ماهیت سرویس 4G و جابه جایی بالای کاربران (Mobility) این سرویس، ممکن است در چند دقیقه با ازدحام/کاهش کاربر با افت/افزایش مقطعی سرعت در این سرویس مواجه شویم که می توانست نتایج آزمایش را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین پس از انجام تست های متوالی سرعت (6 تست) نتیجه به عنوان متوسط این 6 آزمایش خدمت شما عنوان شده است. در جدول شماره ی 1 می توانید تست های سرعت مربوط به همه ی مودم/روتر های رومیزی را ملاحظه کنید.

مقایسه-سرعت-مودم-های-رومیزی-همراه جدول شماره 1

همانطور که در جدول شماره ی 1 می بینید مودم رومیزی مودم رومیزی ARCHER MR200 توانست در 6 تست متوالی متوسط سرعت دانلود بهتری را به ما ارائه دهد. در جایگاه دوم مودم روتر رومیزی Huawei B315 قرار دارد که توانست عملکرد نسبتاً مناسبی را نسبت به سایر رقبا از خود نشان دهد. البته به دلیل متوسط پینگ بسیار مناسب و سرعت آپلود عالی این مودم، انتخاب مناسب تری برای Gamer ها به نظر می رسد. همچنین روندِ نتایجی که این مودم به ثبت رساند موید این قضیه است که این مودم رومیزی می تواند اینترنت 4G پایدارتری را نسبت به سایر مودم های رومیزی (حتی مودم رومیزی ARCHER MR200 شرکت TP-LINK) به شما ارائه دهد. چرا که این مودم توانست کمترین انحراف معیار را نسبت به سایر مودم ها به ثبت برساند. نکته ی مهم دیگری که در این تست به آن رسیدیم عملکرد بسیار ضعیف مودم ایرانسل D100 است که هم در سرعت دانلود/آپلود و هم در PING نتایج بسیار بدی را به خود اختصاص داد که نشان دهنده ی ادعای نه چندان صحیح شرکت محترم ایرانسل راجع به آنتن دهی این مودم رومیزی می باشد. این مودم حتی در مجموع نتوانست مودم آنلاک شده همراه اول مدل E5172 را شکست دهد. شما می توانید در نمودار های 1 و 2 و 3 نتایج کلی تست سرعت مودم های رومیزی را ملاحظه کنید:

مقایسه-سرعت-مودم-های-رومیزی-همراه نمودار شماره 1 مقایسه-سرعت-مودم-های-رومیزی-همراه نمودار شماره 2 مقایسه-سرعت-مودم-های-رومیزی-همراه نمودار شماره 3

نکته ی بعدی که در این تست به آن پی بردیم عملکرد متوسط مودم رومیزی D-LINK DWR-921 بود که در همه ی تست ها (آپلود، دانلود و پینگ) در میانه ی جدول قرار داشت. البته این مودم توانست عملکرد نسبتاً بهتری را نسبت به مودم رومیزی گران تر شرکت D-LINK مدل D-LINK DWR-953 به نام خود ثبت کند. البته به دلیل آنتن های بزرگتری که این مودم دارد پیش از تست نیز تقریباً این نتایج قابل حدس بود.

شگفتی ساز این تست نیز مودم رومیزی HUAWEI B310 بود که عملکرد بسیار خوبی را نشان داد. به طوری که این مودم هم از لحاظ پینگ، سرعت دانلود و آپلود توانست به ترتیب جایگاه دوم، سوم را به خود اختصاص دهد که با توجه به قیمت ارزان این مودم می تواند انتخاب خوبی برای خریداران مخصوصاً Gamer ها باشد.

سخن آخر

با توجه به نتایج ثبت شده در بخش تست سرعت، به نظر می رسد که انتخاب ها کاملاً واضح باشد! چرا که مودم رومیزی TP-LINK MR200 مشخصاً توانست نتایج بهتری را نسب به سایر رقبا از خود نشان دهد اما از لحاظ پایداری مودم رومیزی مودم روتر رومیزی Huawei B315 توانست در همه ی بخش بسیار درخشان تر ظاهر شود. بنابراین اگر اهل Gaming و بازی های آنلاین هستید و پایداری اینترنت برای شما مهم است، توصیه ما به شما خرید مودم Huawei B315 می باشد. همچنین از قابلیت های جذاب این مودم رومیزی مثل به اشتراک گذاری پرینتر، هارد درایو اکسترنال و حتی فلش مموری از طریق Wi-Fi برای چندین نفر، قابلیت برقراری تماس های تلفنی و پوشش بسیار قدرتمند 250 متری Wi-Fi می تواند این مودم را به انتخاب بسیار به صرفه ای تبدیل کند. اما اگر اهل دانلود هستید و می خواهید فیلم و یا موزیک را سریع تر دانلود کنید مودم TP-LINK MR200 شرکت TP-LINK برای شما مناسب تر خواهد بود.

همچنین با توجه به نتایجی که مودم رومیزی کم ادعای HUAWEI B310 به خود اختصاص داد اگر ساپورت نکردن 2G/3G برای شما مهم نیست و در منطقه ی شما سیگنال 4G نسبتاً قابل قبولی وجود دارد، مودم رومیزی HUAWEI B310 با توجه به قیمت مناسبش نیز می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای Gamer ها باشد.

در پایان از توجه شما به این مقاله نسبتاً طولانی سپاسگزاریم و شما بازدیدکنندگان محترم را دعوت می کنیم که چنانچه در مورد این مقاله نظر یا سوالی دارید حتماً آن را با ما و سایر بازدیدکنندگان مطرح کنید. همچنین اگر چنانچه در حال حاضر کاربر هرکدام ازین مودم/روتر های رومیزی هستید و احساس می کنید که مطلبی در این مقاله جا مانده است از شما درخواست می کنیم که حتماً با اشتراک گذاری دیدگاهتان به کاملتر شدن این مقاله و در نتیجه به کسانی که قصد خرید مودم/روتر رومیزی قابل اعتماد را دارند کمک کنید.

منبــع خبــر: گروه فنی راستین بازار
راستین بازاری های عزیز، شما می توانید سوال یا نظر خود را در مورد این مقاله بیان کنید.
آدرس پست الکترونیکی:
نام و نام خانوادگی:
نظر شما با موفقیت ثبت شد و پس از بررسی منتشر خواهد شد.
محمدجواد (1396/03/01)
سلام مودم های Huawei B315 و TP-LINK Archer MR200 از 4.5G و lte پشتیبانی میکنند یا فقط برای 4G هستند ؟
مدیر سایت
با سلام و احترام
این دو مدل تنها از 4G پشتیبانی می کنند.
با تشکر از شما
محسن (1396/01/01)
سلام. این سرعتهای مقایسه ای در جدول، مگابیت هست یا مگابایت!؟ اگه مگابیت باشه که برای یک مودم فورجی بسیار ناامید کننده هست.
مدیر سایت
با سلام و احترام
مگابایت می باشد.
با تشکر از شما
صابر ک (1395/12/11)
سلام نهایت قدردانی و دارم از زحماتتون قربان مودمی هست که سبکه 4.5 رو ساپورت کنه سوایه ca60 ایرانسل که تازه اومده؟Mr200 باند 7 رو پشتیبانی میکنه برای 4.5؟
مدیر سایت
سلام و عرض ادب
صابر عزیز، از کامنت شما متشکریم.
مدلهای Netgear 790s، و Huawei E5186 اینترنت 4.5G را پشتیبانی کرده و در سایت موجودند. اما Mr200 خیر.
حمیدرضا رستمی (1395/11/15)
با سلام و منون از پاسخ در منطقه زندگی بنده فقط رایتل پوشش 3g دارد ولی انتن ان نیز با فاصله زیاد از محل ما هست ولی در محدوده مشخص شده در نقشه ارائه شده از شرکت رایتل محل زندگی بنده تقریبا در محدوده پایانی آنتن دهی با پوشش3g می باشد . 1. برای مطمئن شدن از اینکه میتونم سیگنلال 3gرو دریافت کنم باید چکار کنم ؟ چون نمی خوام مودم بخرم بعد ببینم آنتن نمیده . (چون گوشی تلفن همراه 99 در صد ساعات بر روی آنتن همراه اول و ایرانسل که انتن 2g هستند که انتن قویتر دارند قفل می شود. 2. فرکانس شرکت رایتل اگر میدونید برای 3g اعلام کنید که از کجا می تونم بدست بیارم جهت گرفتن مودم مطابق با اون فرکانس؟ لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر پیشاپیش از شما
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب
حمیدرضا عزیز
تنها راه مطمئن شدن از پوشش شبکه ی دیتا استفاده از گوشی موبایل می باشد. البته با توجه به وضعیت ضعیف پوشش دهی شما توصیه می کنیم که از مودم های رومیزی استفاده نمایید. پیشنهاد ما به شما خرید مودم رومیزی B683 شرکت هوآوی می باشد.
2) شبکه ی 3G در ایران در فرکانس 2100 مگاهرتز ارائه می شود.
با تشکر و تقدیم احترام
حمیدرضا رستمی (1395/11/09)
با سلام تشکر از توضیحات صبورانه شما لطفا در خصوص b315 بگید که میشه روی یک شبکه مثلا 4 یا 3g یا یک اپراتور لاک کرد یا خیر؟ فرق(64)( b315 (22 , ]چیست ؟ درخواست : مودم با قابلیت لاک کردن روی یک اپراتور؟ و یا شبکه 3g یا 4G 2. مودم با cat 6 ولی فیمت پایینتر 3 قابلیت اضافه شدن آنتن تقویتی wifi و 4g/3g با تشکر
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
حمیدرضا ِ عزیز،
خوشبختانه مودم رومیزی HUAWEI B315 قابلیت قفل کردن بر روی تکنولوژی های 3G و 4G را دارد. در پاسخ به قسمت دوم سوال ِ شما نیز باید عرض کنیم که در جعبه ی مودم رومیزی HUAWEI B315s-22 دو عدد آنتن تقویت سیگنال 4G هوآوی به همراه مودم عرضه می شود. در مورد ِ درخواست ِ شما نیز سعی خواهیم کرد که به زودی یک مودم رومیزی CAT6 با قیمت مناسب در راستین بازار در دسترس شما قرار دهیم.
با تشکر و تقدیم احترام
مصطفی خدری (1395/11/09)
سلام خسته نباشید به شما و وبسایت خوبتون من میخواهم مودم b315 رو بخرم فقط یه سوال دارم اونم اینه که میتونم دستگاه کارتخوان بانکیم یا همون pos رو با کابل lanبه این مودم وصل کنم ؟؟؟
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب
مصطفی عزیز
ازینکه راستین بازار را برای خرید محصول مورد نظر خود انتخاب کرده اید از شما سپاسگزاریم. در پاسخ به سوال شما باید عرض کنیم که بله مودم رومیزی HUAWEI B315 دارای ۴ عدد پورت LAN می باشد که شما با استفاده از آن می توانید دستگاه کارتخوان خود را به اینترنت متصل نمایید.
با تشکر و تقدیم احترام
محمد اصلانی فعال (1395/10/24)
سلام و عرض ادب با توجه به اینکه برای استفاده از اینترنت ثابت ایرانسل ( داخلی ) فقط دو مدل ( DT 350 , Z6000 ) حق انتخاب داریم . و با توجه به اینکه اپراتور همراه اول نیز به جمع پوشش 4G در امده است ایا مودمی وجود دارد که بهتر وبیشتر از دو مدل ذکر شده قدرت گیرندگی سیگنال و وای فای را داشته و از فناوری اینترنت ثابت Td-LTE و اینترنت همراه پشتیبانی کند ؟ مثل مدل Huawei B315 ؟؟ سپاسگذارم از پاسختون
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب
محمد عزیز
متاسفانه در حال حاضر مودم رومیزی که علاوه بر تکنولوژی FDD-LTE بتواند تکنولوژی TDD-LTE را در باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز (ایرانسل سرویس 4G ثابت خود را در باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز ارائه می کند) در بازار ایران وجود ندارد. البته لطفا توجه داشته باشید که مودم رومیزی Huawei B315 علاوه بر تکنولوژی FDD-LTE تکنولوژی TDD-LTE را نیز پشتیبانی می کند اما فرکانس آن محدود به باند فرکانسی 2600 مگاهرتز می باشد.
با تشکر و تقدیم احترام
reza hosseini (1395/10/21)
salam doste aziz bande chan modatist modem archer mr200 kharidam vali ta be hal ping paan tar za100 nadashtam moshkel az kojast anten full hast va az on bab moshkeli nist update ham kardam mamnon misham rahname konid.
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
رضا ِ عزیز،
علت ِ پایین بودن ِ سطح ِ سرویس شما احتملا ازدحام کاربران و دوری دکل های 4G از محل زندگی شما بوده و با شرایط ِ مودم ارتباطی ندارد. البته احتمالا به زودی و با افزایش تعداد دکل ها توسط ایرانسل مشکل شما برطرف می شود.
با تشکر و تقدیم احترام
سید محمود (1395/10/18)
با سلام و ادب لطفا زمان عرضه مودم HUAWEI E5186 را اعلام نمایید همچنین در صورت امکان حدود قیمت را هم اعلام فرمایید تا با مقایسه شرایط جهت خرید این مدل یا مدل HUAWEI B315 اقدام کنم. با سپاس فراوان
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
محمود ِ عزیز،
انشاءلله اوایل آبان مودم رومیزی HUAWEI E5186 در راستین بازار در دسترس شما قرار خواهد گرفت. در مورد قیمت نهایی این محصول نیز احتملا بین 600 تا 650 قیمت گذاری خواهد شد.
با تشکر و تقدیم احترام
علی نیک (1395/10/11)
سلام، خسته نباشید بنده یه مودم d100 به همراه سیم کارت هدیه از ایرانسل خریده بودم و سرعت دانلودمم کمتر از 1 مگ بر ثانیه نمیشد. به پیشنهاد یکی از دوستان و مقایسه سایت شما برای دستیابی به سرعت بیشتر من مودم MR200 رو خریدم اما زمانی که سیم ایرانسل رو بهش زدم سرعتم از 100 کیلو بر ثانیه بیشتر نمیره در صورتی که همون لحظه دوباره d100 رو تست گرفتم و 2 مگ بر ثانیه دانلود داشتم. میخواستم ببینم دلیلش چی میتونه باشه؟ آیا ایرانسل سیم رو به مودم قفل کرده؟؟؟؟؟
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب
علی عزیز
لطفا با استفاده از مقاله ی "بروزرسانی Firmware مودم/روتر TP-LINK ARCHER MR200 " مودم خود را بروزرسانی کنید. قطعا پس از بروزرسانی مشکل شما برطرف خواهد شد.
با تشکر و تقدیم احترام
ایمان اوژند (1395/10/05)
با عرض سلام و خسته نباشید در مورد اینترنت جدید TD_LTE برخی مینویسن که فرکانس واقعیش ۲۳۰۰ هست نه ۳۵۰۰ و ایرانسل برای آب کردن مودم هاش این حرف رو میزنه! آیا این واقعیت داره؟ آیا شما سیم کارت نسل چهار ثابت رو روی مودم Archer MR200 تست کردید ببینید کار میده یا نه؟
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب
ایمان ِ عزیز
صادقانه باید بگوییم که این مورد را هنوز بررسی نکرده ایم. لذا در اسرع وقت این مورد را بررسی و نتیجه را به حضور شما تقدیم خواهیم کرد.
با تشکر و تقدیم احترام
سیدمهدی حسینی (1395/10/02)
سلام راستین بازار عزیز و ممنون از اطلاعات خوبی که دادین لطفا یه راهنمایی بفرمایین برای اینکه از اینترنت ثابت ایرانسل استفاده کنم حتمن باید از مودم ایرانسل که در این مقاله اووردین استفاده کنم؟ اگه محدودیت مودم ندارم لطفا بفرمایید پیشنهاد شما کدوم مودم هست؟ یاداوری میکنم اهل بازی نیستم و دانلود و آپلود برام مهمتره و جابجایی هم زیاد دارم ممنون که ارزش قائل میشین
مدیر سایت
با سلام و احترام
جناب اقای حسینی عزیز
در پاسخ به سوال شما باید عرض کنیم که اگر شما نیاز به جابجا نمودن مکرر مودم خود دارید توصیه می کنیم از مودم های جیبی استفاده نمائید، برای انتخاب مودم محدودیتی ندارید و غیر از مودم های ایرانسلی از باقی مودم هایی که اصطلاحا آنلاک نامیده می شوند نیز می توانید استفاده نمائید.
پیام زارع (1395/09/29)
سلام خسته نباشید ممنون از مقاله خوبتون. من واقعا بین انتخاب MR200 و B315 موندم ، از نظر عملکردی تقریبا یکسان هستند اما تنها موردی که اشاره نشد دریافت سیگنال 4g و قدرت دریافت آن است. اصطلاحا می خواستم بدون آنتن دهی کدوم یک از مودم ها بهتر هستش در شرایط یکسان. خواهش می کنم کمکم کنید.
مدیر سایت
با سلام و احترام
پیام عزیز
در پاسخ به سوال شما باید عرض کنیم که تنها ضعف مودم های B315 نسبت به MR200 نداشتن آنتن خارجی آن محصوب میشد که در بسته بدی های جدید آن با وجود 2 آنتن برای این مودم تنها مشکل را هم مرتفع ساخته اند و به جرعت می توان گفت از تمام زوایا مودم پر قدرتی نسبت به سایر رقبای خود می باشد.
بهروز (1395/09/26)
قرار دادن هر مطلبی در سایت کار آسونی هست پ گذاشتن مطلب بدرد بخور و آموزنده کاری بس مشکل که شما در بین انبوه سایت های ایرانی از پس این مهم در اومدید .از گذاشتن این مطلب بسیار سپاسگزارم.
مدیر سایت
با سلام و احترام
بهروز عزیز
از کامنتِ دلگرم کننده ی شما بی نهایت متشکریم. حقیقتا ازینکه از ما رضایت دارید بسیار خرسندیم و امیدواریم که با تکیه بر انتقادات و پیشنهادات سازنده ی شما بتوانیم روز به روز بهتر شویم.
با تشکر تقدیم و احترام
موسوی (1395/09/23)
سلام. بررسی عالی و بسیار منصفانه اتون من رو سوق داد به سمت خرید ! خیلی خوبه که بر موجودی انبارتون توی بررسیتون تاثیر نداشت من به اشتباه داشتم d100 میخریدم که این مقاله کاملا من رو روشن کرد ! با تشکر از شما
مدیر سایت
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب
ازینکه راستین بازار را برای خرید این محصول انتخاب کردید از شما سپاسگزاریم. همچنین ما نیز امیدواریم که با تکیه بر انتقادات و پیشنهادات سازنده ی شما بتوانیم روز به روز نواقص خود را برطرف کرده و سطح خدماتمان را به آنچه که هموطنان عزیزمان لایق آن هستند نزدیکتر کنیم.
با تشکر و تقدیم احترام
محمد مهدی (1395/09/20)
سلام و ممنون از مقاله ی بسیار مفیدتون. می خواستم خواهش کنم در صورت امکان چند مورد از مودم های قوی و پر طرفدار همراه مثل E5776 و ٍE5770 و... را از نظر قدرت آپلود و دانلود با هم مقایسه بفرمایید. ممنون
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب
محمد مهدی عزیز
انشاءلله به زودی در یک مقاله ی مشابه تمامی مودم های همراه را نیز با یکدیگر مقایسه خواهیم نمود.
با تشکر و تقدیم احترام
بابک (1395/09/09)
سلام.چند تا سوال داشتم.راستش من در حال حاضر از سرویسADSLاسیا تک استفاده میکنم سرعتم خوبه10مگ هستش میخواستم بدونم از نظر سرعت دانلود اینترنت ADSLکه دارم بهتره یا این اینترنت ثابت LTE/محل سکونتم هم LTE پوشش میده چون واقعا برام سرعت دانلود کردن مهمه/
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب
میلاد عزیز
پهنای باند تکنولوژی 4G LTE بسته به پوشش دهی در محل استفاده و همچنین ازدحام کاربر می تواند متفاوت باشد. البته در حال حاضر سرویس اینترنت ثابت LTE ایرانسل با توجه به خلوت بودن شبکه و همچنین ماهیت آن برای استفاده به عنوان اینترنت خانگی انتخاب بسیار مناسبی محسوب می شود.
با تشکر و تقدیم احترام
علی (1395/09/05)
سلام، یه سوال ساده: آیا این مودمها اینترنت تلفن ثابت یا همون adsl مخبرات رو پشتیبانی میکنند؟
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
علی ِ عزیز،
مودم های استفاده شده در این مقاله تمامی از نوع 4G بوده و قابلیت استفاده به عنوان مودم ADSL را ندارند.
باتشکر و تقدیم احترام
p (1395/08/25)
مودم های TD-LTE مثل DT-350 و معمولی مثل HUAWEI B310 از لحاظ پینگ چه مقدار تفاوت بایکدیگر دارند ؟ آيا امکانش هست بتوان بر روی مودم HUAWEI B310 علاوه بر سیم کارت های LTE معمولی از سیم کارت های TD-LTE نیز استفاده کرد ؟
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
از سوال ِ شما متشکریم. در پاسخ به سوالِ شما باید عرض کنیم که:
1) با توجه به اینکه در حال حاضر شبکه اینترنت ثابت یا همان TD-LTE خلوت تر از FDD-LTE و باتوجه به ماهیت این سرویس، مودم DT-350 ایرانسل از نظر پینگ موفق تر از مودم های FDD-LTE عمل می کند.
2) با توجه به اینکه شرکت ایرانسل سرویس TD-LTE خود را بر روی باند فرکانسی 3500 مگاهرتز ارائه کرده و مودم رومیزی HUAWEI B310 از این باند فرکانسی پشتیبانی نمی کند استفاده از مودم رومیزی HUAWEI B310 در شبکه ی اینترنت ثابت ایرانسل امکان پذیر نیست.
با تشکر و تقدیم احترام
p (1395/08/25)
دستتون درد نکنه من به زودی یکی از مودم های HUAWEI B310 رو ازتون میخرم
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
خوشحالیم که این مقاله توانسته است شما را در تصمیم گیری برای خرید مودم های رومیزی کمک کند.
با تشکر و تقدیم احترام
محسن کریمی خوشحال (1395/08/10)
با سلام من می خواستم بدونم شما تست رو با چه سیم کارتی انجام دادید ایرانسل همراه اول یا رایتل خیلی مهمه من مودم d100 ایرانسل دارم تقریبا 9 ماه هستش با توجه به سرعت های نوشته شما بر این اومد سرعت مودم خودم رو با این سایت تست کنم البته الان من در جایی هستم که گوشی کاملا انتنش شناوره یعنی 2 تا 3 تا آنتن 2 جی داره تازه موقع تاش به یکی کاهش پیدا میکنه و 4 جی هم حتی یدونه انتن نداره ولی مودم با همین شرایط 4 خونه آنتن 4 جی داره و در سایتی که شما فرمودید من تست کردم سرعت حتی یک بار هم زیر 5 مگا بی پی اس نیومد پینگ هم بالای 33 نرفت بیتر اوقات زیر 30 بود برام جالب بود بدونم شما تو چه شرایطی این تست هاتونو انجام دادید چون اینجا واقعا آنتن خیلی ضعیفه البته با این مودم در خونه خودمون اگه ایرانسل راه بده تا 20 تا 30 مگا بی پی اس هم دانلود کردم که با گرفتن دو طرح شبانه 3 سااعته ایرانسل 30 تا 35 گیگ هم دانلود کردم و حداقل میزان دانلود شبانه ام نیز زیر 15 گیگ در 6 ساعت نبوده ببخشید که پر حرفی کردم
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
محسن عزیز،
ازینکه تجربیات ِ خود را با ما و سایر بازدیدکنندگان به اشتراک گذاشتید از شما بی نهایت سپاسگزاریم. در پاسخ به سوال ِ شما باید عرض کنیم که این تست سرعت های در شبکه ی ایرانسل و در مکانی صورت گرفت که از نظر پوشش دهی سیگنال 4G ایرانسل شرایط بسیار بدی داشت. علت انتخاب چنین مکانی برای انجام این تست نیز سنجش حداکثری قدرت ِ دریافت سیگنال توسط این مودم ها بود. چرا که اگر با انجام همین تست در مکانی که از نظر پوشش دهی وضعیت مناسبی داشته باشد تقریبا اکثر مودم ها نتایج مشابهی را ثبت خواهند نمود. در تکمیل فرمایشات ِ شما باید اضافه کنیم که خوشبختانه به نظر می رسد که در محل زندگی شما به علت خلوت بودن پهنای باند مناسبی بین کاربران توزیع می شود. ولی متاسفانه به علت شلوغی بیش از حد شبکه ی 4G ایرانسل در اکثر مناطق شهرهای بزرگ وضعیت چنین نیست.
با تشکر و تقدیم احترام
علی محمدی (1395/08/09)
با سلام خدمت شما بزرگواران و همچنین تشکر از مدیریت محترم راستین بازار به خاطر همراهی فوق العاده با کاربران در صورت امکان یکبار دیگر هم این آزمایش را در حالی که به سه ماهگی درج مقاله نزدیک میشویم انجام بدهید تا صحت آزمایش اول سنجیده بشود.
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
علی ِ عزیز،
از کامنت ِ شما متشکریم. انشاءلله حتما اطاعت امر کرده و مجددا همین تست را بر روی مودم های مشابه انجام خواهیم داد. امید است که بتوانیم با ارائه ی این اطلاعات به تصمیم گیری بهتر بازدیدکنندگان در این زمینه کمک کنیم.
با تشکر و تقدیم احترام
Navid (1395/08/04)
با سلام ممنون ازین همه توجه شما. من خیلی از سایتارو گشتم تا بتونم یه مطلب بدرد بخور پیدا کنم. خیلی کمک خوبی بود . فقط یه سوال داشتم . اینکه اگه میشه بگید کدوم اپراتور بهتره از لحاظ طرح و هزینه . مقصود برای دانلود فیلم و گیم .
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب
نوید عزیز
به راستین بازار خوش آمدید. در پاسخ به سوال شما باید عرض کنیم که در حال حاضر بسته های اینترنت شرکت ایرانسل هم از لحاظ تنوع و هم از لحاظ قیمت بهترین انتخاب در میان اپراتور ها محسوب می شود. چنانچه حجم دانلود شما بالاست در حال حاضر طرح ۶ ماهه ی ۱۰۰ گیگابایتی این شرکت با قیمت ۱۹۰ هزار تومان (با احتساب ارزش افزوده) طرح بسیار به صرفه ایست.
با تشکر و تقدیم احترام
بابک (1395/07/25)
با سلام مودم DWR-953 خیلی جایزه ها برده چرا باید اینقدر رتبه بدی داشته باشه؟ میشه در مورد محل تست و شرایطش هم بفرمائید؟ (محل فیزیکی، نزدیکی و دوری از پنجره، ساعت تست و ...) چون تو مودم های 4G این موارد هم خیلی مهم هست.
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
بابک عزیز،
به راستین بازار خوش آمدید. در پاسخ به سوال شما باید عرض کنیم که با توجه به اینکه آنتن مودم های DWR-953 نسبت به مودم های دیگری که دارای آنتن خارجی هستند و در مقاله بررسی نموده ایم، کوچکتر و طبعا ضعیف تر است، به همین دلیل شانس زیادی در رتبه بندی نسبت به رقبای خود نداشته است.
با تشکر تقدیم و احترام
محمد شجریان (1395/07/21)
با سلام و عرض ادب. من یه مشکلی که با این مودم e5573 هواوی دارم اینکه این مودم برد بسیار ضعیفی داره و اصلا خوب پوشش نمیده کل خونه رو. میخوام بدونم از نظر برد ارسال امواج کدوم مودم بهتره
کیان (1395/07/20)
سلام ممنون که وقت گذاشتی برای این مقاله. یه سوالی برام پیش اومد huaweib315 اصلا انتن خروجی نداره ولی سرعت دانلودش خیلی نزدیک به tp-link mr200 هستش ولی بقیه مودم ها سرعتشون تقریبا نصفه.در صورتی که راجع به انتن های tp-link mr200 خیلی حرف و حدیث هستش.این چطوریه؟
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب
کیان عزیز
از کامنت شما متشکریم. در پاسخ به سوال شما باید عرض کنیم که آنتن های خارجی مودم رومیزی TP-LINK ARCHER MR200 از نظر قدرت تقریبا نزدیک به آنتن های داخلی مودم رومیزی Huawei B315 می باشد. لذا همانطور که در این بررسی نیز ملاحظه کردید از لحاظ قدرت دریافت سیگنال بین این دو مودم رومیزی تفاوت محسوسی وجود ندارد. بنابراین مهمترین فاکتور در این زمینه قدرت اسمی آنتن های استفاده شده در مودم های رومیزی می باشد و نوع آنتن - داخلی یا خارجی - تفاوتی در این زمینه ایجاد نمی کند.
با تشکر و تقدیم احترام
حامد ندافیان (1395/05/19)
سلام و عرض ادب و احترام چند تا پیشنهاد داشتم که خدمتتون عرض میکنم. اول اینکه برای انجام یک تست که بحث مقایسه هست، ایجاد شرایط یکسان برای تست شونده ها بسیار ضروری هست. موردی که شما توی این مقاله خیلی بهش اشاره نکردید یا شاید مدنظر قرار نگرفته. یکی از مهمترین موضوعات برای تست سرعت، سرور تست هست که در سایت Speedtest.net به صورت دستی قابل تنظیم هست. تست با سرور های مختلف در یک زمان با یک دیوایس، نتایج کاملا متفاوتی دربر داره. و به صورت دیفالت در سایت اسپید تست، سرور ها براساس پینگ انتخاب میشن که به دلیل پینگ مشابه سرورهای داخلی، یک سرور به صورت رندوم انتخاب میشه. همان طور که در نتایج تست های شما مشخصه گاها پیش اومده توی دوتا تست متوالی سرعت دانلود یا آپلود جهش زیاد داشته که این نشون از تغییر سرور در تست سرعت بوده، وگر نه توی دوتا تست متوالی اگه سرور ثابت باشه معمولا چنین جهشی اتفاق نمیافته. بهترین سرور ها برای تست سرور های رایتل و مبین نت هستند به نظر بنده. موضوع بعد این هست که اطمینان حاصل کنید همه ی دیوایس ها به باند ثابت و دکل مشخص وصل هستند، چون باند 7 (فرکانس 2600) نسبت به باند 3 (فرکانس 1800) به دلیل پوشش کمتر و درنتیجه کاربر کمتر و هچنین پهنای باند بیشتر در باند 7، همیشه سرعت بالاتری رو ارائه میده. (البته این موضوع در بیشتر مودم های تست شده قابل مشاهده نیست و تنها کاری که میشه کرد این هست که مودم ها موقع تست دقیقا در یک مکان خاص قرار بگیرن) همچنین بهتر هست برای تست ساعات ابتدایی روز (ساعات 7 تا 8 صبح) انتخاب شه که در این ساعات هر دکل کاربر کمتری داره و احتمال افزایش یکباره کاربر بر اون دکل خاص کمتر شه که تاثیر منفی رو تست ها نگذاره. اما پیشنها آخر این که بهتر بود یک فایل مشخص و ثابت با حجم حدود 200 مگابایت رو از یک سرور مشخص (مثلا آپارات) دانلود میکردید و با توجه به زمان دانلود توسط هر مودم، متوسط سرعت این دانلود هم به عنوان یکی از نتایج ارائه میکردید. اگه همه ی این موارد رو رعایت کرده باشید برای تست هاتون، نتایج تا حدود زیادی قابل اعتماد هست در غیر این صورت، خیلی قابل اعتماد نیست. در نهایت تشکر میکنم از مجموعه محترم راستین بازار.
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
ازینکه وقت می گذارید و این چنین با حوصله و دقیق، تجربیاتِ گرانبهای خود به ما و سایر بازدیدکنندگان به اشتراک می گذارید از شما بی نهایت سپاسگزاریم. امیدواریم که لایق ِ همراهان ِ خوبی چون شما باشیم و با تکیه بر انتقادات و پیشنهادات ِ شما ایرادات ِ خود را برطرف کنیم. در پاسخ به سوال ِ اول شما باید عرض کنیم که لطفا Network Mode را بر روی حالت LTE Only قرار دهید و مورد ِ فوق را بررسی کنید. اگر مشکل ادامه داشت احتمالا به این دلیل است که در محل زندگی ِ شما، ایرانسل سرویس 4G را تنها در یکی از باند های فوق ارائه می دهد. همچنین در پاسخ به سوال ِ بعدی شما باید بگوییم که حق با شماست، ایرانسل برای مدیریت بهتر پهنای باند در شبکه ی خود، معمولا در هر دکل سرعت ِ حداکثر سرعت تعریف می کند و به همین دلیل بسیاری از کاربران نمی توانند به سرعت ِ 4G حقیقی دسترسی داشته باشند.
با تشکر و تقدیم احترام
عماد مقیمی (1395/05/19)
پینک بسیار بالای mr200 نشانه از چیست ؟ 37.83 تقریبا فقط نسبت به مودم همراه اول و ایرانسل این بدترین پینگ رو نداره
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
عماد ِ عزیز،
از کامنتِ شما متشکریم. در پاسخ به سوال شما باید عرض کنیم که این عدد ها به میلی ثانیه بوده و بیانگر تفاوتِ قابل ملاحضه ای نیستند. نکته ی قابل توجه در زمینه ی پینگ کم بودن انحراف معیار (انحراف از میانگین) که بیانگر ثبات دسترسی به اینترنت می باشد که در این زمینه مودم B315 شرکت هوآوی عملکرد بهتری را نسبت به سایرین از خود نشان داد.
با تشکر و تقدیم احترام
حسین علی آبادی (1395/05/18)
با سلام بی زحمت ذکر می کردید کدوم مودم ها امکان سویچ خودکار از 4G به 3G رو دارند که انتن دهی فورجی ضعیف باشه اتومات بره رو ترجی
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
حسین ِ عزیز،
از کامنتِ شما متشکریم. در پاسخ به سوال شما باید عرض کنیم که خوشبختانه همه ی مودم های رومیزی 4G که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفتند، امکان این را دارند که به صورت خودکار وضعیت شبکه (Network Mode) را به مطلوب ترین وضعیت تغییر دهند.
با تشکر و تقدیم احترام
محمود وزیری (1395/05/18)
با سلام و خسته نباشید فراوان بررسی خیلی خوبی بود امیدوارم بیشتر از پیش موفق باشید با روندی که شما در پیش گرفتید و اینطور تخصصی درخصوص مودم و تجهیزات شبکه کار می کنید و راهنمایی و پشتیبانی فنی دارید کم کم یک فروشگاه انحصاری و بدون رقیب در سطح کشوردر خصوص تجهیزات شبکه و اینترنت ( مودم سیکارتی )خواهید بود (و کم کم در خصوص مودم - روتر ADSL روتر و اکسس پوینت ذخیره ساز تحت شبکه دوربین های تحت شبکه سوییچ کارت شبکه آداپتور پرینت سرور آنتن تقویتی هم کار کنید مطمئنا موفق خواهید بود چرا که الان اینترنت یک نیاز اساسی شده و مثه اکسیژن نیازه ) و در ضمن اینو بگم که من تجربه یک خرید اینترنتی خوب رو از راستین (ارقام) بازار رو داشتم دستتون درد نکنه و خیلی از مودمم راضیم TP-LINK ARCHER MR200
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
محمود ِ عزیز،
ازینکه از راستین بازار و خدماتی که در وب سایت خدمت شما ارائه می کنیم رضایت دارید بی نهایت خوشحالیم. همچنین از شما درخواست می کنیم ما را از انتقادات و پیشنهادات سازنده ی خود بی نصیب نگذارید و به ما کمک کنید تا ایراداتِ بی شمار خود را رفع کنیم.
با تشکر و تقدیم احترام
عرفان میرزاخانی (1395/05/17)
فکر کنم رکورد اصلی مال من باشه ( شوخی ) که با E3372 صبح با 3 آنتن از 5 آنتن 40.76 مگ دانلود 4.97 آپلود پینگ 50 میلی ثانیه باند فرکانسی 2600 دستی http://uupload.ir/files/6e8s_2600.jpg http://8pic.ir/images/ghgf5ddq3nuq2skfl59r.jpg http://s3.img7.ir/3r7UX.jpg
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
عرفان ِ عزیز،
ازینکه تجربیاتِ خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک گذاشتید از شما بی نهایت سپاسگزاریم. در پاسخ به نظر شما باید بگوییم که خوشبختانه شبکه ی محل زندگی شما به دلیل خلوت بودن، شرایط بسیار خوبی دارد.
با تشکر و تقدیم احترام
محمد (1395/05/17)
سلام.ممنون از مقایسه بسیار کامل و حرفه ای .خیلی عالی بود.محبت کنید و ذکر کنید کدوم یک ازین مودمها از نسل جدید اینترنت ایرانسل(نسل 4ثابت)پشتیبانی میکنه..
مدیر سایت
با سلام و احترام
اینترنت جدیدی که ایرانسل ارائه کرده است و مخصوص استفاده ثابت از LTE می باشد TD-LTE نام دارد. مودم هایی که در این مقاله مورد بحث قرار گرفته اند از نوع FD-LTE هستند. با توجه به اینکه باند فرکانسی TD-LTE و FD-LTE با هم متفاوت است مودم ها نمی توانند همزمان از هر دوی این فرکانس ها پشتیبانی کنند.
با تشکر
علیرضا (1395/05/16)
عجیبه که بعد از این همه انتظار بخاطر این مقاله کوچکترین اشاره ای به قدرت گیرندگی و مقایسه اینها نشده !!
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
علیرضا ِ عزیز،
از کامنت شما متشکریم. در پاسخ به نظر شما باید بگوییم که در هنگام نگارش این مقاله معیار دیگری به جز سرعت دانلود، آپلود و پینگ برای مقایسه قدرت دریافت سیگنال مودم های رومیزی 4G به ذهن ما نرسید. بنابراین همانطور که در انتهای مقاله مشاهده می کنید، مودم ها از نظر آنتن دهی بر اساس سه فاکتور دانلود، آپلود و زمانِ پینگ رده بندی شده اند. به هر حال اگر شما معیار دیگری در نظر دارید که این مقایسه را علمی تر کند، از شما درخواست می کنیم که لطفا ایده ی خود را با ما در میان بگذارید تا ازین طریق بتوانیم خدمت شما و سایر بازدیدکنندگان محترم مقاله های سودمند تری ارائه کنیم.
با تشکر و تقدیم احترام
مرتضی صالحی (1395/05/16)
بسیار از شما سپاسگذارم که وقت گذاشته اید و این مقاله جامع را در اختیار کاربران قرار میدهید امیدوارم همیشه در تمامی مراحل زندگی موفق و پیروز باشید
مدیر سایت
با سلام و احترام
ما هم از هم از همراهی همیشگی شما کمال تشکر رو داریم.
امیدواریم اطلاعات ارائه شده برایتان مفید و راه گشا بوده باشد
با تشکر
علیرضا (1395/05/16)
درود و تشکر قدرت گیرندگی 4جی را تست نکردید ؟
مدیر سایت
با سلام و عرض ادب،
علیرضا ِ عزیز،
از همراهی همیشگی شما با راستین بازار متشکریم. در پاسخ به نظر شما باید بگوییم که کلیه اعداد نشان داده شده در این تست متعلق به شبکه ی 4G ایرانسل می باشد. همانطور که در متن مقاله نیز عنوان شده، سعی شده بود که محل تست به نحوی انتخاب شود که از نظر آنتن دهی شرایط بسیار بدی داشته باشد که تا حد ممکن، قدرتِ دریافتِ سیگنال مودم های رومیزی 4G به عنوان مهمترین فاکتور در بوته ی آزمایش قرار گیرد. چرا که در محل هایی که از نظر آنتن دهی وضعیت خوبی دارند، مودم های رومیزی و همراه هیچگونه تفاوت محسوس و معناداری از لحاظ سرعت به کاربر نشان نخواهند داد.
با تشکر و تقدیم احترام
روش های تماس با راستین بازار آدرس امور مشتریان ۰۲۱-۲۸۱۳۸